Zile de foc la Mamaia


de Andreea Mihăescu

Cupa Electrica și Campionatul Județean de Yachting și-au desemnat câștigătorii :

 

Lacul Siutghiol a găzduit în perioada 21-24 iulie 2011, două competiții velistice,de tradiție, la malul mării: regatta  “Cupa Electrica-Marina Surf”și “Campionatul Județean de Yachting”, organizate de clubul Electrica Constanța  și respectiv Asociația Județeană de Yachting Constanța.

La start s-au aliniat în total 47 de ambarcațiuni cu 56 de sportivi.

O notă aparte se acordă Clubului Electrica Constanța și antrenorului secției de yachting Laurențiu Boicenco, pentru o excelentă organizare, cu ajutorul sponsorului Marina Surf, reușind să asigure inclusiv masa și cazarea celor 7 sportivi și antrenorului Valeri Iliev, de la Morski Klub Balcik.

La sfârșitul celor 4 zile de competiții, clasamentele  au fost următoarele:

“ Cupa Electrica- Marina Surf „:

Optimist băieți:

I-Frangopol Marcel- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

II-Băraru Cosmin- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

III-Bolat Tarkan- Yacht Club Regal Român, antrenor Adriana Cocora

Optimist fete:

I-Bolat Ebru- Yacht Club Regal Român, antrenor Adriana Cocora

II- Ivanova Inna- Morski Klub Balcik, antrenor Valeri Iliev

III-Chiron Geanina- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

 

Optimist  juniori:

I-Lică Robert- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

II- Neagu Petru- Electrica București, antrenor emerit Ion Naum

III-Ziti Andrei- Electrica București, antrenor emerit Ion Naum

 

Optimist începători:

I-Neagu Petru- Electrica București, antrenor emerit Ion Naum

II- Ziti Andrei- Electrica București, antrenor emerit Ion Naum

III-Cacenco Roxana- Yacht Club Eforie

Cadet:

I-Popescu Bianca-Zaharia Ioana- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

II- Purvanov Thosko-Penev Martin- Morski Klub Balcik, antrenor Valeri Iliev

III-Macarov Atena-Perceu Tania- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

 

Laser Radial:

I-Pîslaru Răzvan- Electrica București, antrenor emerit Ion Naum

II- Guță Eduard- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

III-Laurent Guillaume- Balkan Yacht Club

Laser4.7:

I-Gălățeanu Răzvan- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

II-Răileanu Gabriel- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

III-Tureac Valentin-  Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

 

 

„ Campionatul Județean de Yachting ”:

Optimist băieți:

I-Frangopol Marcel- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

II-Băraru Cosmin- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

III-Bolat Tarkan- Yacht Club Regal Român, antrenor Adriana Cocora

 

Optimist fete:

I-Bolat Ebru- Yacht Club Regal Român, antrenor Adriana Cocora

II- Chiron Geanina- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

III-Boicenco Luana- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

Optimist  juniori:

I-Lică Robert- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

II- Grecu Andrei- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

III-Stupar Dan- Yacht Club Eforie

 

Optimist începători:

I-Cacenco Roxana- Yacht Club Eforie

II- Mocanu Mihai- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

III-Iusub Antonio- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

 

Cadet:

I-Popescu Bianca-Zaharia Ioana- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

II- Macarov Atena-Perceu Tania- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

III-Agi-Akai Defne-Lavru Lucia- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

Laser Radial:

I-Guță Eduard- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

II- Vlădescu Elena- Electrica Constanța, antrenor Laurențiu Boicenco

III-Mihăescu Andreea- Clubul Nautic Român, antrenor Stelian Marinescu

Laser4.7 băieți:

I-Gălățeanu Răzvan- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

II- Răileanu Gabriel- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

III-Tureac Valentin- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

Laser4.7 fete:

I-Macarov Atena- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

II- Chiron Geanina- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

III-Agi-Akai Defne- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

420:

I-Tureac Valentin-Chiron Mihai- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

II- Gălățeanu Răzvan-Mihai Cristian- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

III-Huțuțui Eduard-Răileanu Gabriel- Știința Constanța, antrenor Domnica Micu

 

S-au acordat și două premii speciale, memorialul  Ion Alexandru,lui Marcel Frangopol pentru cel mai bun sportiv la clasa optimist  și memorialul Mihai Olteanu, lui Ebru Bolat – cea mai bună sportivă la clasa optimist.

Foto: Giselle Bolat



Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.